Zwiedzanie

Zwiedzanie

Pałac jest czynny codziennie (od poniedziałku do niedzieli) przez cały rok od godziny 9 do 18. 

Park w Korczewie

Do Korczewa zapraszamy wszystkich: rowerzystów, rodziny z dziećmi, pasjonatów historii i miłośników Podlasia. Można zwiedzić pałac, przejść się do parku, pojechać rowerami do Drohiczyna, a później najeść się i wyspać w Kuźni Pałacowej lub Apartamencie Baszta. Jeśli chcecie zatrzymać się tu na dłużej (a warto!), przygotowaliśmy dla Was przewodnik po okolicy.

 

 


Hall w Pałacu w Korczewie

Wejście do pałacu znajduje się za kolumną na prawo od głównych drzwi wejściowych. Po kupieniu biletu w sklepiku wchodzi się do hallu z oryginalną boazerią z czarnego dębu. Na początku osiemnastego wielu odbywały się tu zjazdy konfederatów barskich. Na dębowych kolumnach widać ślady po ciosach siekiery, ponieważ podczas wojny żołnierze radzieccy używali drewna z pałacu na opał. 

 

 


Sala Balowa Pałacu w Korczewie

Sala Balowa jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem pałacu. Zdobienia na suficie pochodzą z początku osiemnastego wieku i zachowały się w dobrym stanie. Nad drzwiami do hallu widnieje ornament z herbem rodziny Kuczyńskich – Ślepowronem. Z Sali Balowej do parku prowadzi odbudowany niedawno taras. Za czasów komunizmu na sali balowej trzymano nawozy sztuczne, które przeżarły oryginalną podłogę.

 


Po lewej znajduje się Sala Chińska, w której przed wojną przechowywano porcelanę. Ponieważ zastawa nie zachowała się, pokój udekorowano malowidłami w stylu chińskim wzorowanymi na portugalskim pałacu. Dalej znajdują się dwie sale niebieskie, przeznaczone na wystawy czasowe. Informacje o obecnych wystawach można znaleźć w aktualnościach.

 

 


Na lewo od Sali Balowej znajduje się mały pokoik zwany Salą Pompejańską. Malowidła jego na ścianach wzorowane są na tych, które odnaleziono w Pompejach. Za nią leży Sala Różowa, która dawniej służyła za salon i jadalnię. Dziś można ją wynająć na przyjęcia okolicznościowe i konferencje. Dalej, na końcu amfilady, mieści się oranżeria pełna roślin z ciepłych krajów. Wyjście z Sali Różowej prowadzi na klatkę schodową. Przed zwiedzeniem piętra warto przejść się tunelem ukrytym za schodami, którym dawniej noszono jedzenie z kuchni, które mieściły się w skrzydle wschodnim.

 


Na piętrze po prawej znajduje się sala teatralna oraz niedostępne dla zwiedzających zaplecze. Na szczególną uwagę zasługuje galeria, z której rozciąga się widok na hall. Malowane zdobienia na belkach sklepienia są autorstwa Wandy Ostrowskiej. Bezpośrednio z galerii wchodzi się do odtworzonego gabinetu Krystyna Ostrowskiego. Z okien pokoju rozciągają się piękne widoki na park.

 

 


Na końcu galerii wchodzi się w długi korytarz z pomieszczeniami po obu stronach. Po prawej mieści się pokój z wystawą stałą „Norwid i Pani na Korczewie”, która opowiada o korespondencji poety z Joanną Kuczyńską. Następne pomieszczenie stylizowane jest na jej pokój. Dwie sale po przeciwnej stronie korytarza przeznaczone są na wystawę malarstwa Wandy Ostrowskiej. Obrazy pochodzą z lat 1940-1951 kiedy rodzina przebywała we Francji, Portugalii i Anglii. Trzecia sala to dawna sypialnia Renaty Ostrowskiej pokryta boazerią i tkaninami. Jest tam okno z widokiem na hall.


 

Po zwiedzeniu pałacu warto wybrać się na przechadzkę po parku. Poza pięknymi widokami i pomnikami przyrody warto zwrócić uwagę na pałacyk letni Syberia, kamień Menhir, kaplicę i studnię św. Jana Nepomucena.

Przy wejściu do pałacu jest sklepik z pamiątkami, w którym sprzedajemy książki i upominki związane z rejonem. Od 2018 roku pałac dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeśli potrzebują Państwo pomocy, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 25 631 20 68.

 


Cennik dla turystów