Okolica

Okolica

Bociany nad Bugiem
Bociany nad Bugiem

Okolice Korczewa mają do zaoferowania dużo więcej poza pałacem i parkiem (choć to dwa punkty obowiązkowe!). Korczew to idealna baza na zwiedzanie Podlasia Nadbużańskiego: od ruin kościoła Świętej Trójcy w Mielniku po skansen w Ciechanowcu. Zaś dla aktywnych mamy w ofercie rowery do wynajęcia dla osób zatrzymujących się w Kuźni Pałacowej lub Apartamencie Baszta.

 

 


Widok na Bug. Nadbużański Park Krajobrazowy
Rzeka Bug

Korczew leży na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Być w Korczewie i nie pojechać nad Bug to grzech! Bug jest jedną z najdzikszych rzek w Polsce i nadal nie posiada uregulowanego koryta. Dzięki temu otaczają go piękne łąki zalewowe i strome, piaszczyste skarpy. W pobliskim Drohiczynie można wypożyczyć kajaki. Zaś do Drohiczyna najlepiej się dostać promem z Bużysk

 


Widok na Bug z Góry Zamkowej w Drohiczynie
Góra Zamkowa w Drohiczynie

Drohiczyn to historyczna stolica Podlasia, która obfituje w zabytki. Są to przede wszystkim budynki sakralne: katedra drohiczyńska, klasztor sióstr benedyktynek ufundowany prze Wiktoryna Kuczyńskiego, kościół Wniebowzięcia NMP oraz cerkiew św. Mikołaja. W Muzeum Diecezjalnym znajduje się największa na świecie kolekcja ornatów z pasów kontuszowych. Niektóre z nich, które pochodzą z kościoła w Knychówku, uszyła Joanna Kuczyńska, czyli „Pani na Korczewie” z wiersza Norwida. 

Z drohiczyńskiej Góry Zamkowej rozciągają się piękne widoki na meandry Bugu. Z samego zamku pozostała niestety tylko nazwa.

 


Kościół prafialny w Knychówku
Kościół parafialny w Knychówku

Historia kościoła parafialnego w Knychówku jest blisko powiązana z dziejami Korczewa. Drewniany kościół w tym miejscu ufundował Stanisław Korczewski w połowie XV wieku. Obecny, renesansowy budynek sfinansował w 1631 roku właściciel Korczewa, Krzysztof Wiesiołowski. Barokowy ołtarz centralny wykonano na zamówienie Wiktoryna Kuczyńskiego. W krypcie pochowani są członkowie rodzin Kuczyńskich i Ostrowskich.

 


Chałupa w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, woj. podlaskie
Chałupa w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Źródło: muzeumrolnictwa.pl

Wszystkich miłośników podlaskiego folkloru zainteresuje Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Na terenie kompleksu znajduje się dziewiętnastowieczny pałac, skansen, wystawa sztuki ludowej, muzeum pisanki, kolekcja maszyn rolniczych i stary wiatrak. Ciechanowiec jest świetnym miejscem dla dzieci, które mogą wszystkimi zmysłami poczuć, jak żyło się dawniej na wsi.

 

 


Zabytki Mielnika na Podlasiu Nadbużańskim
Zabytki Mielnika

Mielnik jest oazą dla wszystkich, których przyciąga polski wschód. Tu wyraźnie widać przenikanie się kultur, z którego słynie cały region. Na cmentarzu prawosławnym połowa nagrobków napisana jest cyrylicą, połowa alfabetem łacińskim. Zaś na rynku znajduje się dawna synagoga. Ruiny kościoła Świętej Trójcy, spalonego w 1915 roku, do dnia dzisiejszego nie zostały odbudowane. W Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej mieści się stała wystawa dzieł Teodora Musiałowicza. Z Góry Zamkowej, podobnie jak w Drohiczynie pozbawionej zamku, rozciąga się widok
na dolinę Bugu.

 


Pomnik pocisku V2 w Sarnakach na Podlasiu.
Pomnik pocisku V2 w Sarnakach
 

Z niepozorną miejscowością Sarnaki niedaleko Korczewa wiąże się niezwykła historia. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy testowali pociski V2 w okolicy Sarnak. Jeden z niewybuchów mieszkańcy ukryli w jeziorze i skontaktowali się z brytyjskimi służbami specjalnymi. Tym udało się rozebrać pocisk i wykorzystać znajomość ich projektu podczas niemieckich bombardowań Londynu. Dla upamiętnienia tych zdarzenia w centrum Sarnak znajduje się pomnik przedstawiający pocisk.

 

 

 

 

 

 

 

 


Linki zewnętrzne:

Kraina Bugu o Nadbużańskim Parku Krajobrazowym 

Poznajcie Podlasie

Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Muzeum Diecezjalne w Siedlcach

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Blog Podlasie Mniej Znane

AtrackcjePodlasia.pl